Walka ze słomianym zapałem, czyli jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu?
Podejmujesz decyzję - nauczysz się w końcu języka angielskiego! Kupujesz więc cały komplet różnych książek, fiszek, podręczników i słuchowisk. Szukasz podcastów i poradników wideo, zakładasz konta w aplikacjach do nauki języka. A potem… nic. Cała motywacja znika, gdy tylko siadasz do zakupionych książek lub włączasz pierwszy filmik o podstawach gramatyki. Jeśli ten proces powtarzał się w Twoim życiu wielokrotnie, prawdopodobnie nie wiesz, jak się uczyć. W dzisiejszym wpisie dam ci więc kilka wskazówek! Dzisiaj kilka słów o tym, jak nauczyć się angielskiego i nie odpuszczać po zobaczeniu spisu treści podręcznika.
No to od początku - jak skutecznie uczyć się angielskiego?
Na sam początek musisz wiedzieć jedno: nie tylko ty tak masz! Porzucanie nauki języka angielskiego jeszcze przed jej konkretnym rozpoczęciem to problem wielu osób. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie w wielu przypadkach taka przedwczesna rezygnacja wynika z tzw. słomianego zapału. Zazwyczaj jednak jest to kwestia braku jakiegokolwiek planu nauki. Trzeba bowiem wiedzieć, jak uczyć się angielskiego i opracować dokładny plan tego procesu.
Zaplanowanie nauki pozwoli Ci na zrozumienie nie tylko przyswajanego materiału, ale także samego siebie. Zastanów się: co jest Twoją największą motywacją? Jakie możliwości otworzy przed Tobą opanowanie języka angielskiego? Dlaczego chcesz się go nauczyć? Odpowiedzi na te pytania powinieneś mieć na uwadze podczas doboru swoich pomocy dydaktycznych.
Jak uczyć się angielskiego według planu?
Wyjaśnię to na przykładzie. Jeśli chcesz opanować język angielski, aby móc dogadać się podczas zagranicznych podróży, to z pewnością nie potrzebujesz na samym początku rozbudowanego podręcznika gramatyki. W zdecydowanej większości krajów turystycznych bez problemu dogadasz się przy pomocy podstawowych czasów. Zamiast potężnego podręcznika lepiej więc zainwestować w fiszki ze słownictwem lub podstawowymi pytaniami.
Tę zasadę można zastosować w wielu innych przypadkach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z angielskim, skup się na gramatyce podstawowej - skomplikowane czasy są jeszcze przed Tobą. Jeśli natomiast znasz już dość dobrze ten język, ale chcesz wzbogacić słownictwo, zainwestuj w fiszki z jednego konkretnego zakresu. Kolekcję uzupełnisz po opanowaniu tych konkretnych słówek. Jeśli zależy Ci na awansie w pracy i jest on uzależniony od Twojej znajomości angielskiego, sięgnij po pomoce z zakresu business. Nie planuj nauki długoterminowo - tylko zniechęcisz się tym, jak wiele materiału jest jeszcze przed tobą! Podziel więc swój plan na pomniejsze cele - np. “nauka czasów”, “opanowanie czasowników nieregularnych”, “pytanie o drogę, ceny itp.” - a dopiero potem działaj z kolejnymi.
Mam już plan - jak zacząć się uczyć angielskiego?
Znasz już swoją motywację, wiesz, co chcesz osiągnąć. Pomoce dydaktyczne czekają - oczywiście zakładamy, że są one dostosowane do Twojego celu. Jak więc nauczyć się angielskiego, aby zrobić z nich jak największy pożytek?
Jak uczyć się angielskiego? Często!
Podstawową zasadą nauki jakiegokolwiek języka jest systematyczność. Niezależnie od tego, jak dobre są Twoje pomoce dydaktyczne, nie zrobisz z nich pożytku, jeśli będziesz je otwierał raz w tygodniu. Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność - nie poświęcaj nauce całego swojego wolnego czasu! Kluczem do tego, jak szybko nauczyć się angielskiego jest wyznaczenie sobie stałego “okienka”, w którym będziesz siadał do książek. Optymalnym zakresem czasowym będzie 20-30 minut. Staraj się nie rozpraszać powiadomieniami z aplikacji społecznościowych i swoim otoczeniem. Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce - śmiało! Jeśli wolisz ciszę, pomyśl o zainwestowaniu w wyciszające zatyczki do uszu lub stopery. Możesz również podzielić swoje okienko na dwa krótsze. Dwie sesje po 10-15 minut (np. jedna rano, druga wieczorem) są równie skuteczne, co jedna dłuższa.
Ucz się poprzez rozrywkę
Kolejnym sekretem tego, jak zacząć mówić po angielsku, jest otaczanie się tym językiem. Istotne jest to, aby mieć z nim kontakt również poza nauką. Innymi słowy, język obcy musi przestać być obcym! Jeśli lubisz słuchać muzyki, a na Twojej playliście dominują polscy wykonawcy, zróżnicuj ją o piosenki po angielsku. Niektóre aplikacje do streamingu muzyki mają opcję wyświetlania tekstu danego utworu. Staraj się samemu go tłumaczyć, np. jadąc do pracy autobusem lub czekając w jakiejś kolejce. A może wolisz seriale? Spróbuj oglądać je bez dubbingu lub lektora. Wybierz opcję z napisami po polsku lub po angielsku. Ta druga opcja pozwoli ci docenić, jak wiele już wiesz i poprawić wymowę i rozumienie ze słuchu. Unikniesz też przeskakiwania pomiędzy językami, co może być bardzo uciążliwe.
Angażuj różne zmysły
Ostatnią wskazówką dla osób, które zastanawiają się nad tym, jak zacząć mówić po angielsku jest różnorodność. Każdy z nas ma swoją preferowaną technikę uczenia się - inni wolą czytać i zaznaczać istotne informacje kolorem, a jeszcze inni lepiej uczą się poprzez słuchanie. Warto jednak różnicować sobie metody nauki. Codziennie ucz się w inny sposób - czytaj czytanki, słuchaj nagrań, pisz opowiadania lub prowadź monologi. Istotne jest to, aby przeplatać ze sobą zarówno pasywne, jak i aktywne używanie angielskiego. Czytając i słuchając przyswajasz język, natomiast pisząc i mówiąc - tworzysz go. Jeśli nie lubisz czytać, możesz sięgnąć po podręczniki, które posiadają intrygujący design lub uczą języka poprzez opowiadanie historii. W Internecie znajdziesz też dużo artykułów na setki różnych tematów. Słuchanie podcastów nie jest dla ciebie? Włączaj je podczas sprzątania lub gotowania. Jeśli nie przepadasz za pisaniem, poproś znajomego o pomoc i w trakcie Twojego “okienka” piszcie wiadomości do siebie tylko po angielsku. Ten sam pomysł można przełożyć na mówienie. Jeśli szukasz inspiracji, zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter. Co miesiąc wysyłamy nowe materiały do nauki. Zapisz się na stronie: https://angielskipoludzku.pl/newsletter/
Jak jeszcze można uczyć się angielskiego? Oczywiście na odpowiednim kursie! Pamiętaj jednak, że Twoja nauka nie powinna ograniczać się do zajęć w szkole. Powyższe wskazówki pomogą Ci w przyswajaniu języka angielskiego w taki sposób, aby ewentualna nieobecność na lekcji nie zatrzymała Twojego postępu. Pamiętaj o podzieleniu swojego celu na pomniejsze, a także o trzech złotych zasadach: systematyczności, osłuchaniu i różnorodności. A jeśli już teraz myślisz o kursie angielskiego, to sprawdź najpierw swój poziom zaawansowania. Rozwiąż nasz test poziomujący na test.hydeparkenglish.com i dowiedz się, jaki jest twój punkt startowy. Gwarantuję - you will be fine!
Najnowsze komentarze