5 powodów dlaczego warto uczyć się języka w grupie?

 

Wiele osób uważa, że nauka języka indywidualnie to najlepszy wybór. Ale czy na pewno? Zanim zmierzymy się z tym stwierdzeniem, warto zastanowić się, po co tak naprawdę się uczymy języka. Większość osób powie, że po to, żeby się komunikować – najczęściej chodzi o mówienie.

Skoro zatem uczymy się, żeby mówić w obcym języku, to czy zamierzamy tego języka używać w komunikacji tylko z jedną osobą – naszym lektorem? Spójrzmy zatem na korzyści z nauki w grupie.

  1. Widzisz, że nie tylko Ty zmagasz się z mówieniem i nie tylko Ty robisz błędy.

Uczenie się języka w grupie daje Ci bardziej realistyczny obraz tego, jak mówią inni. Widzisz, że też popełniają błędy, nie zawsze od razu wszystko zrozumieją. Dostrzegasz też, że najważniejszą rzeczą jest mówić pomimo błędów, a nie czekać z mówieniem, aż nauczysz się mówić bezbłędnie.

Co więcej, bez praktyki mówienia nie ma szans, żeby tę umiejętność opanować i ją doskonalić. Trochę jak z nartami – nie nauczysz się, jeśli się trochę nie powywracasz 

Zobaczenie swoich kompetencji na tle grupy pozwala Ci podejść realistycznie do procesu uczenia się oraz do wymagań, które sam/a sobie stawiasz.

  1. Grupa dodaje motywacji i wzmacnia wytrwałość w nauce.

Nauka języka indywidualnie to proces, który bazuje na Twojej motywacji. Jesteś w tym procesie ze swoim lektorem, który tę motywację wzbudza i podtrzymuje, ale duży ciężar systematyczności spoczywa na Tobie.

W grupie zaś wytwarza się atmosfera wspólnego działania i podobnych celów. Często powtarzamy na zajęciach materiał z poprzednich zajęć w formie ćwiczeń w parach. Masz wówczas motywację do tego, żeby powtarzać regularnie materiał, żeby być w stanie nie zawieść osoby, z którą będziesz pracować w parze. Uczy to odpowiedzialności za swoją naukę oraz za naukę innych.

Wspólne działanie to też duża radość i w jakiś sposób wydarzenie towarzyskie. To dyskutowanie i odkrywanie różnych sposobów myślenia w towarzystwie innych sympatycznych osób.

Często również, zanim sprawdzimy ćwiczenie, nad którym pracujemy, rozwiązujemy je najpierw w parach. To czas, kiedy można najpierw samemu skupić się na przykładach a następnie porównać nasze propozycje z tym, co uzupełnił partner. Zastanawiamy się wspólnie nad rozbieżnościami, skąd mogły się wziąć, jak rozumiemy dane zdanie. Dopiero po tym procesie sprawdzamy odpowiedzi na forum grupy.

Co to daje? Znasz takie powiedzenie, że najłatwiej uczymy się tłumacząc coś innej osobie? Kiedy potrzebujesz uzasadnić swoją odpowiedź w ćwiczeniu, potrzebujesz dokonać analizy. Wyjaśniasz drugiej osobie, jaki według Ciebie zachodzi tu proces gramatyczny albo leksykalny. Co ma znaczyć dana struktura albo słowo. Masz więc dużą interakcję z tym materiałem (zasadami gramatycznymi albo słówkami). Nie jest dla Ciebie suchą formułką i na pewno go zapamiętasz.

  1. Rytm nauki.

Rytm nauki to coś, co chyba najłatwiej zgubić w nauce solo. Masz co prawda towarzystwo lektora, ale przy spadku motywacji jakoś łatwiej jest odwołać zajęcia. Fajne jest co prawda, że jeśli nie korzystasz, to nie płacisz, ale opuszczanie tak rozliczanych zajęć może stać się dla Ciebie dobrym pretekstem.

Grupa realizuje materiał według ustalonego harmonogramu i programu. Jeśli nie przyjdziesz albo nie połączysz się na swój angielski online, zajęcia i tak się odbędą. Oznacza to, że potrzebujesz wziąć na siebie pewnego rodzaju zobowiązanie. To zobowiązanie, to w jakiś sposób również umowa ze szkołą, ale to przede wszystkim Twoja własna obietnica dla siebie.

Ten rytm spotkań pomaga także wypracować rytm własnej nauki pomiędzy zajęciami. Pomagamy w tym i podpowiadamy, jak się zorganizować również poza zajęciami, żeby wyniki nauki były jak najlepsze.

Ten rytm to również obietnica, że w danym okresie osiągniesz dany efekt i zrealizujesz określony materiał przewidziany na ukończenie nauki na konkretnym poziomie zaawansowania.

To również regularna okazja do naprawdę miłych spotkań z innymi kursantami.

  1. Atmosfera wsparcia i przyjaźni.

Te miłe spotkania odbywają się w atmosferze wsparcia i wzajemnego zrozumienia. Czuwa nad tym kompetentny i sympatyczny lektor, który jest jakby liderem grupy.

Dobry lektor wesprze Cię, kiedy będzie coś nie tak. Podpowie, jak inaczej podejść do sprawy, powie Ci, kiedy za wiele od siebie wymagasz albo zmobilizuje, kiedy widzi, że możesz więcej.

Zaś w samej grupie często nawiązują się między kursantami naprawdę fajne przyjaźnie.

  1. Bierzesz odpowiedzialność za swój proces nauki.

I jeszcze jeden aspekt. W grupie musisz się jednak trochę podporządkować. Tak, może to brzmieć przerażająco, ale de facto nie jest.

Oznacza to, że potrzebujesz zaufać lektorowi, że realizuje program właściwy i we właściwy sposób. Czasem musisz coś nadrobić, żeby utrzymać tempo grupy (np. kiedy opuścisz zajęcia).

Będziesz potrzebować dostosować się do rytmu nauki. Ale w ostatecznym rozrachunku będzie to dla Ciebie bardzo korzystne.

Będziesz bowiem potrzebować wziąć odpowiedzialność za swoją naukę. Czasem będzie trzeba zrobić trochę więcej ćwiczeń w domu albo przyłożyć się bardziej do słuchania, jeśli rozumienie ze słuch sprawia Ci trudność.

Ale taki jest proces nauki. Zmierzamy w podobnym kierunku, mamy opiekę lektora, ale każdy z nas potrzebuje „zaopiekować” tę naukę też sam. I to jest bardzo miła odpowiedzialność, dzięki której wypracowujemy swoje metody nauki i uczymy się dbać o swój angielski też poza zajęciami.

Podsumowując, uczymy się mówić po angielsku (czy w innym języku), żeby swobodnie mówić. Kontakt z wieloma różnymi rozmówcami pomaga pozbyć się lęku przed mówieniem przez regularną praktykę we wspierającym otoczeniu.

Co prawda nie wszystko będzie dostosowane 100% pod Twoje pomysły, ale czy to naprawdę o to chodzi?

Pamiętaj też, że jeśli myślisz o rozpoczęciu bardziej regularnej nauki angielskiego, to pierwszym krokiem powinno być rozwiązanie testu poziomującego. Możesz rozwiązać go tutaj.

Leave a Comment

(0 komentarze/y)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button